Kanapa i jej poduszki - jak je najlepiej czyścić?

Kanapa i jej poduszki - jak je najlepiej czyścić?

Proste, szybkie i skuteczne czyszczenie i odświeżanie to nasz cel. Jeśli będziesz kanapę, sofę itd. czyścić regularnie, to unikniesz tworzenia się kurzu i roztoczy w tkaninach, a także zapobiegniesz alergii. 

Wszyscy spędzamy dużo czasu na kanapie. (Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak dużo?) Gdy wchodzi się do domu, to najczęściej pierwsza rzecz, którą się widzi. Używamy jej przy różnych okazjach, gdy zapraszamy znajomych na kawę, gdy jemy przekąskę przed telewizorem, gdy siedzimy otuleni kocem, trzymając gorącą kawę i oglądamy film. Regularnie czyszczona i pielęgnowana kanapa oznacza również porządek i czystość w domu. To samo dotyczy poduszek dekoracyjnych, które nie tylko służą jako ozdoba, ale są często wykorzystywane do spania. Zwłaszcza jeśli masz dzieci, regularne czyszczenie poduszek jest bardzo ważne, by zapobiec alergiom.

Nawet jeśli kupisz sofę odporną na brud, prędzej czy później musi zostać oczyszczona. Niestety mało nowoczesnych sof ma wymienne pokrycie, które można bez problemu wyprać w pralce. Oto niektóre środki czyszczące, które czyszczą pokrycie Twojej kanapy:

  • Porządne odkurzanie jest bardzo ważne. Nie opuszczaj rogów i usuń włosy, okruchy i inne zanieczyszczenia, które mogą przykleić się do włókien.
  • Przygotuj płyn do czyszczenia kanapy. Weź wiadro i nalej 2 litry ciepłej wody i dodaj soku z całej cytryny i dwie łyżki sody oczyszczonej. Namocz szmatkę z mikrofibry. Przetestuj kanapę w niewidocznym miejscu (np.z tyłu), czy kolor jest trwały. Wtedy można zacząć czyszczenie. Soda oczyszczona rozpuszcza zabrudzenia, natomiast sok z cytryny działa jako środek dezynfekujący i eliminuje roztocza. Pod koniec przetrzyj kanapę czystą szmatką, którą uprzednio namoczyłeś/aś w olejku z drzewa herbacianego lub eukaliptusowym. Pomaga to skutecznie zwalczyć nieznośne, maleńkie stworzenia.

Te dwie proste wskazówki dotyczą wszystkich kanap z tkaniny lub mikrofibry. Skórzane kanapy czyści się w ten sposób:

  • Odkurz kanapę, a następnie przetrzyj wilgotną szmatką.
  • Wymieszaj ocet i wodę (pół szklanki octu na litr wody) i zwilż tym szmatkę. Przetrzyj szmatką całą kanapę. Następnie ponownie użyj czystej ściereczki namoczonej w olejku z drzewa herbacianego lub eukaliptusowego, aby pozbyć się roztoczy.

Zobaczmy, co można zrobić z poduszkami.

To troszkę skomplikowane (poza tymi materiałami syntetycznymi, które mogą być łatwo prane w pralce). Jednak istnieje kilka prostych i skutecznych środków, które można zastosować. Na początek: Czytaj etykiety i dostosuj się do szczególnych wskazówek dotyczących pielęgnacji i czyszczenia. Następnie koniecznie rozróżniaj materiały (pierze, lateks lub materiałów syntetyczne, jak np. często u krzeseł kuchennych).

  • Pierze: Poduszki z pierza są najtrudniejsze do czyszczenia. Najlepiej zanurzyć je w misce pełnej zimnej wody, do której dodano wcześniej ⅕ szklanki soku z cytryny i garść soli gruboziarnistej. Moczyć przez noc. Następnie dobrze spłukać i dać do wyschnięcia na świeżym powietrzu niech wyschnięcia (najlepiej zrobić to w lecie). Uderzyć poduszkę kilka razy podczas suszenia, aby pierze się poluzowało i dobrze ułożyło.
  • Lateks: Przy tym materiale należy unikać soli, ponieważ może ona zniszczyć poduszkę. Najlepiej namoczyć poduszkę  przez noc w zimnej wodzie z dodatkiem pół szklanki octu. Następnie pozostawić do wyschnięcia na świeżym powietrzu.
  • Syntetyczne poduszki: Najmniejsza praca jest przy tym materiale. Prać w pralce. Zawsze w niskich temperaturach (na zimno), inaczej poduszka zbiegnie się. Zamiast proszku do prania dolać ¼ szklanki białego octu. W ten sposób twoje poduszki zawsze są prawie jak nowe, czyste i zdezynfekowane.