Legendy o praniu odzieży - i czy są one prawdziwe

Legendy o praniu odzieży - i czy są one prawdziwe

Porad i wskazówek jak prać jest ich wiele. Ale czy są one prawdziwe? Czy lakier do włosów naprawdę pomaga na plamy? Odpowiedzi na te i inne pytania możesz znaleźć tutaj.

Czy chusteczki wyłapujące brud i barwnik chronią przed zafarbowaniem tkanin?

Istnieją różne opinie. Niektóre testy pokazują, że one naprawdę nie działają, inne przysięgają, że tak. Trzeba wypróbować samemu, najlepiej ze starszymi ubraniami, ponieważ nie będzie tak dużej straty, jeślli nie zadziałają. Jeśli jednak będą działać, to możesz prać niebieskie spodnie razem z czerwono-białą koszulką. 

Czy w dziesiejszych czasach trzeba oddzielać kolorowe rzeczy od białych?

Nie trzeba, ale powinno się. W przeciwnym razie pomimo chusteczek wyłapujących barwnik białe pranie może już nie być tak białe jak wcześniej. Nowe, kolorowe ubrania  powinno się podczas pierwszych paru prań prac osobno, nalepiej na lewej stronie. Ponadto wiele substancji chemicznych zostaje wymytych, które mogą się gromadzić w pozostałej odzieży.

Czy proszek do prania nadaje się dla kolorowej odzieży?

Proszek do prania często zawiera wybielacze i dlatego jest idealny do białych tkanin, do kolorowych raczej mniej. Płyn do prania nie zawiera wybielaczy i dlatego lepiej nadaje się do czarnych i kolorowych tkanin. Dla koloru nie powinno się używać tego samego proszku, co dla białego prania i odwrotnie.

Czy pralka zaczyna śmierdzieć tylko podczas prania w niskich temperaturach?

Najlepiej dla pralki jest, jeśli pierze się na przemian w różnych temperaturach. Obecnie istnieją programy higieny, podczas których czyszczony jest również bęben. Gdy regularnie włącza się pralkę żadne mikroorganizmynie mogą się rozmnożyć i nieprzyjemny zapach nie może powstać.

Czy jeśli obróci się spodnie na lewą stronę, to kolor będzie chroniony?

Tak, kolory są chronione, jeśli spodnie są obrócone na lewą stronę. Spodnie ocierają się w bębnie o inne artykuły odzieżowe lub o wewnętrzną powierzchnię bębna, przez co kolor się wypiera.

Czy pościel i bielizna naprawdę będą higienicznie czyste tylko w temperaturze 90 stopni?

To nie prawda. Higienicznie czystą bieliznę otrzymasz także piorąc w 60 stopniach. Raz w miesiącu można włączyć program prania na 90 stopni. Jeśli pierze się długi czas w niskich temperaturach, może dojść do powstawania osadów, co może powodować nieprzyjemny zapach.

Czy lakier do włosów pomaga w pozbyciu się plam?

To przekonanie jest błędne. Lakier do włosów nie pomaga w pozbyciu się plam, a nawet powoduje dodatkowe. Wcześniej lakier naprawdę pomagał, ponieważ zawierał alkohol. Obecnie tak już nie jest, dlatego lakier nie może być uzywany do usuwania plam.

Czy zmiękczacz do prania jest nieodpowiedni dla ręczników?

Właściwie tak. Ręczniki z tkaniny frotte i zmiękczacze tkanin nie tolerują się zbyt dobrze. Zmiękczacz przylega do włókien jak warstwa, ręczniki tracą chłonność i bardziej się mechacą.

Czy można bęben pralki całkowicie zapełnić?

Nigdy nie zapełniaj całkowicie pralki. Najlepiej, jeśli między praniem a ścianą bębna jest miejsce na pieść. Zwłaszcza przy praniu tkanin delikatnych i wełnianych należy tę wskazówkę wziąć pod uwagę, w przeciwnym razie tkaniny będą za bardzo się o siebie ocierały i bardzo szybko się popsują. Ponadto odzież marszczy się mniej, jeśli mają miejsce, co ułatwia prasowanie.

Czy pralka bez używania odkamieniacza naprawdę szybciej się posuje?

Dziś niemal wszystkie detergenty zawierają substancje, które zmiękczają wodę. Więc można zaoszczędzić od czasu do czasu na odkamieniaczu. Jeśli używasz środków do usuwania kamienia, to używaj go najlepiej w tym samym czasie co detergent. Przy miękkiej wodzie wymagana jest mniejsza ilość detergentu.