Prawidłowe segregowanie śmieci

Prawidłowe segregowanie śmieci

Separacja śmieci nie jest trudna - a jednak wciąż pojawiają się pytania. Spójrzmy na kluczowe punkty dotyczące śmieci. Ale najpierw inne pytanie:

Po co w ogóle segregować śmieci?

Odpowiedź jest dość prosta. Jeśli oddzielimy śmieci, przyniesie to korzyść środowisku, a tym samym ostatecznie nam ludziom. Recykling ma duży potencjał, ale tylko dzięki odpowiedniemu oddzieleniu odpadów może działać i chronić środowisko. Odpady dobrze oddzielone pomagają zapewnić optymalną pracę sortowni i odzyskiwanie jak największej liczby surowców wtórnych. Zużywa mniej energii niż produkuje, chroni zasoby wodne i glebę oraz emituje mniej CO2.

Co jest w żółtym koszu / torbie?

W tych pojemnikach znajdują się plastikowe butelki i kartony po napojach (opakowania tetra), a także wszelkiego rodzaju pojemniki z tworzyw sztucznych, na przykład domowe środki czyszczące, żywność, produkty do pielęgnacji ciała, polistyren ... Więc chodzi głównie o materiał opakowaniowy. Do żółtego pojemnika NIE wyrzucamy taki rzeczy jak: stare szczoteczki do zębów lub zapalniczki, płyty CD, DVD, plastikowe zabawki, materiały izolacyjne do budowy domów ...

Dlaczego musisz oddzielić kolorowe i białe szkło?

Powód jest prosty: chodzi o kolor. Butelka kolorowa, np. po szampaie, która ląduje w pojemniku na białe szkło, może zabrudzić do 500 kg bezbarwnego szkła. Oczywiście tego szkła nie można już używać. W odwrotnym przypadku nie jest to aż tak tragiczne. Lądowanie białego szkła w pojemniku na szkło kolorowe nie robi wielkiej różnicy. Więc: zawsze upewnij się, że kolorowe szkło (w tym także szkło lekko zabarwione) nie trafia do pojemnika na białe szkło.

Nawiasem mówiąc, ceramika, porcelana, zabawki, żarówki, szkło i butelki na lekarstwa NIE należy wyrzucać do tych pojemników. Ten ostatnie powiny być odawany w aptece, ponieważ leki należą do substancji problemowych, a w pojemnikach szklanych mogą nadal znajdować się ich resztki.

Temat starego papieru

Makulatura obejmuje wszystkie rodzaje papieru, tj. gazety, czasopisma, książki i wszelkiego rodzaju pudełka kartonowe. Ważne jest, aby kartony były zawsze spłaszczone lub złożone. To oszczędza miejsce. Makulatura nie zawiera papierowych chusteczek, zużytych serwetek i zdjęć.

Metal pojawia się w niebieskim koszu

Tutaj należy wyrzucać tylko opakowania wykonane z metalu (żelazo, aluminium), wszelkiego rodzaju puszki, folię aluminiową, pokrywę jogurtu.... Ważne jest, aby puszki były zawsze wymyte. Jeśli masz np. stare puszki z farbą z pozostałościami farby, nie należą ich wyrzucać do niebieskiego pojemnika, ale do odpadów niebezpiecznych. Od regionu zależy, czy drobny metal, taki jak gwoździe, druty lub garnki należą do niebieskiego kosza. W tej kwestii najlepiej doinformować się w swojej gminie.

Recykling metali, zwłaszcza aluminium, oszczędza ogromne ilości surowców i energii każdego roku. Recykling naprawdę się tutaj opłaca.

Co należy do odpadów organicznych, a co nie

Pojemnik na bioodpady powinien zawierać wszystkie odpady, które można kompostować. Obejmuje to odpady owocowe i warzywne, stary chleb, skorupki jajek, kawę, torebki herbaty, włosy, popiół drzewny i kwiaty, ścinki traw, gałęzie, liście lub trociny (drewno niepomalowane).

Do odpadów organicznych nie wolno nigdy wkładać pieluch, przyborów toaletowych, papieru powlekanego ani żwirku dla kota. Nawiasem mówiąc, produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak kości, mięso lub mleko, nie są odpadami organicznymi. Nawet olej do smażenia nie powinien znaleźć się w bio-pojemniku.

Nie cała reszta to odpady resztkowe

W odpadach resztkowych należy wyładowywać tylko te odpady, które nie nadają się do recyklingu, ale są bezpieczne. Należą do nich przybory toaletowe, zdjęcia, żarówki, worki próżniowe, rajstopy, mocno zanieczyszczone opakowania lub żwirek dla kota.

Niebezpiecznych produktów nigdy nie wolno wyrzucać do odpadów resztkowych. Należą do nich: baterie, leki, żarówki energooszczędne i LED, oleje, chemikalia i inne substancje toksyczne. Muszą one zostać przekazane do problematycznych punktów zbiórki. Nieprawidłowo usuwane niebezpieczne odpady stanowią ogromne obciążenie dla środowiska i mogą być również niebezpieczne dla nas ludzi.