Prawidłowo dozuj środki do prania

Prawidłowo dozuj środki do prania

Pranie w szafie dziwnie pachnie, może nawet zjełczałe? Dopiero co zostało wyprane i powinno ładnie pachnieć! Co się tam właśnie wydarzyło?
Przyczyny tego mogą być różne: zbyt dużo prania w bębnie jest tak samo możliwe, jak nieprawidłowe dozowanie detergentu - ponieważ zarówno zbyt dużo, jak i zbyt mało może prowadzić do nieprzyjemnych zapachów.

Przedawkowanie detergentu

Każdy, kto myśli, że nadmiar detergentu prowadzi do szczególnie czystego prania, będzie rozczarowany. Niestety tak nie jest! Zbyt dużo detergentu nie zawsze jest od razu widoczne, nawet jeśli czasami można to wyraźnie zobaczyć po nadmiernym tworzeniu się piany podczas procesu prania. Często można go poczuć dopiero znacznie później.

W przypadku przedawkowania detergentu nie ma wystarczającej ilości brudu lub cząstek tłuszczu, które mogą wiązać się z wieloma środkami powierzchniowo czynnymi - aktywną substancją piorącą. Tych wiele niezwiązanych cząsteczek środka powierzchniowo czynnego pozostaje w płynie piorącym i osadza się w praniu, ponieważ nie można ich całkowicie wypłukać. Po wyschnięciu, rozkład cząsteczek organicznego środka powierzchniowo czynnego zajmuje trochę czasu. Ten proces rozkładu tworzy nieprzyjemny, zjełczały zapach - nawet jeśli wyparne i wyprasowane ubrania wiszą w szafie.

Za mało detergentu

Nawet jeśli ktoś mógłby pomyśleć, że mniej znaczy więcej, to się myli. Niedozowanie może również powodować nieprzyjemne zapachy w praniu i szafie, ponieważ pranie nie będzie naprawdę czyste. Jeśli użyjesz zbyt małej ilości detergentu, nie będzie wystarczającej ilości cząsteczek środka powierzchniowo czynnego, które mogą wiązać się z brudem lub tłuszczem i je poluzowywać: roztwór detergentu jest zbyt słaby. W rezultacie brud pozostaje w wodzie piorącej i osadza się na tekstyliach podczas płukania. Podczas procesu rozkładu na suchym praniu powstaje również nieprzyjemny zapach.

Dawkowanie to nie filozofia

Prawidłowe dozowanie detergentu nie jest takie trudne, jeśli przestrzegasz kilku zasad. Każdy producent oferuje instrukcje dozowania na opakowaniu detergentu, które zwykle uwzględniają ilość prania, twardość wody i stopień zabrudzenia. Powinieneś się tego trzymać. W tym kontekście szczególnie pomocna jest wiedza, jaki stopień twardości ma woda w danym regionie - ma to zasadnicze znaczenie dla prawidłowego dozowania. Ważne jest również, aby pralka nie była przepełniona, ponieważ wtedy roztwór detergentu nie może optymalnie cyrkulować, a pranie nie zostanie dokładnie wypłukane. Ponadto zbyt dużo prania może prowadzić do zbyt niskiego dawkowania.

Ogólna zasada: mniej znaczy lepiej! Ponieważ im mniej prania znajduje się w bębnie, należy użyć mniej detergentu. Ułatwia to również dozowanie.

Aby upewnić się, że pranie jest odpowiednio wypłukane, a tym samym czyste, można również włączyć dodatkowy cykl płukania - jest to możliwe w przypadku prawie wszystkich pralek. Inną opcją jest środek do płukania prania. Jest lekko kwaśny, pomaga wypłukać pozostałości detergentu i neutralizuje pranie. Jednocześnie odświeżona zostaje kolorystyka.