Kwas cytrynowy – wszechstronny w gospodarstwie domowym

Kwas cytrynowy – wszechstronny w gospodarstwie domowym

Od wielu lat zmienia się świadomość ludzi. Chcemy żyć bardziej świadomie, ekologicznie i dbać o środowisko. Producenci idąc tym tropem starają się wytwarzać naturalne kosmetyki czy odzież z recyklingu. Środki czystości również zmierzają w odpowiedzialnym kierunku. Te chemiczne są niezdrowe i drogie, często nawet niewielka ilość podrażnia skórę czy oczy. Dzisiaj chcemy przedstawić sprawdzony czyszczący środek domowy – kwas cytrynowy. Wyróżnia go uniwersalność i wszechstronność, ponieważ można go użyć zarówno do czyszczenia, jak i przygotowywania żywności.

Ale czym właściwie jest kwasek cytrynowy i co należy wziąć pod uwagę podczas jego stosowania?

Kwas cytrynowy jest jednym z najczęściej stosowanych kwasów owocowych pochodzenia roślinnego i jest rozpuszczalnym w wodzie, bezbarwnym i biodegradowalnym sproszkowanym ciałem stałym. Ponad 200 lat temu odkrywca Carl Wilhelm Scheele wyizolował kwas cytrynowy z cytryny, nadając mu jego dobrze znaną nazwę. Występuje głównie w jabłkach, gruszkach i jagodach, ale także w niektórych drzewach iglastych i rodzajach grzybów. Nawet nasz organizm wytwarza kwas cytrynowy jako produkt pośredni metabolizmu węgla i kwasów tłuszczowych.
Częstymi obszarami zastosowania są produkty spożywcze, gdzie występuje jako środek aromatyzujący lub konserwant. Ale kwas cytrynowy rozwija swoją moc również w środkach czyszczących i jest teraz uniwersalnym, wszechstronnym i przede wszystkim skutecznym pomocnikiem każdej pani i każdego pana domu.

Zachowaj ostrożność! Brzmi niepozornie, ale to dalej kwas. Dlatego uważaj na dawkowanie i unikaj kontaktu z oczami.
Jeśli masz wrażliwą skórę, zalecamy noszenie gumowych rękawiczek!

Praktyczne wskazówki dotyczące stosowania kwasu cytrynowego w domu

1) Klasyk przeciwko kamieniowi
Zacieki, kamień, osad...kto tego nie zna. Nawet przy regularnym sprzątaniu, kamień pojawia się bardzo szybko. Najczęściej w łazience/kuchni wokół armatury lub w czajniku elektrycznym. Możesz sobie z nim szybko poradzić z pomocą kwasu cytrynowego - świetnie radzi sobie z kamieniem, rdzą, a dodatkowo pozostawia świeży cytrusowy zapach.

To jest takie proste:

  • W przypadku ekspresów do kawy, czajników i innych urządzeń: Wymieszaj 3 łyżki stołowe kwasu cytrynowego z 1 litrem wody i wlej do odpowiedniego urządzenia. Podgrzej maksymalnie do letniej temperatury (w przeciwnym razie moc czyszczenia będzie osłabiona przez ciepło). Aby Twoja poranna kawa nie smakowała jak cytryna, przepłucz urządzenie wodą.
  • W przypadku armatury łazienkowej i kranów: Przygotuj roztwór wodno-kwasowy (jak opisano powyżej), przelej go do butelki ze spryskiwaczem i dobrze wstrząśnij. Jeśli wolisz inny zapach, możesz dodać kilka kropli olejku eterycznego! Następnie spryskaj zabrudzenia, pozostaw na chwilę, spłucz zimną wodą i wytrzyj.
  • W przypadku zmywarek i pralek: wlej 7-8 łyżek kwasu cytrynowego bezpośrednio do pustego urządzenia i wybierz cykl mycia/prania w średniej temperaturze (maksymalnie 40 stopni).

Uwaga: kwas cytrynowy może być używany na wiele sposobów, ale metale nieszlachetne, takie jak aluminium, nie są kwasoodporne i dlatego mogą ulec uszkodzeniu!

2) Niedrogi uniwersalny środek czyszczący
Wystarczy chwila nieuwagi i już gotująca się woda z garnka opryskała kuchenkę, zupa rozprysła w mikrofalówce, a sos zabrudził piekarnik. Nie panikuj. Wymieszaj łyżkę kwasku cytrynowego w ciepłej wodzie, potraktuj nim zabrudzone miejsca, a następnie spłucz wszystko czystą wodą.

  • W przypadku uporczywych zabrudzeń, takich jak przypalone garnki lub patelnie, zagotuj kwas z wodą, rozprowadź na brudnych miejscach, pozostaw na jakiś czas, a następnie dobrze spłucz.
  • W przypadku zabrudzonych piekarników lub mikrofalówek: po czyszczeniu krótko włącz urządzenie na maksymalnie 100 stopni.

Kamień i osady na doniczkach lub wazonach również możesz wyczyścić za pomocą kwasu cytrynowego: 3 łyżki kwasu cytrynowego dodaj do wiadra z letnią wodą. Do wiadra wstaw brudne przedmioty i pozostaw je na noc. Rano dokładnie je umyj i spłucz.

3) Krystalicznie czyste szkło
Wraz z alkoholem i wodą kwas cytrynowy stanowi doskonały nabłyszczacz do zmywarki, który jednocześnie zapobiega osadzaniu się kamienia. Aby w ten sposób wykorzystać kwas, rozpuść 40 g kwasu cytrynowego w 100 ml ciepłej wody i dodaj 150 ml alkoholu. Właśnie stworzyłeś swój pierwszy domowej roboty nabłyszczacz, gratulacje!

4) Domowy diabeł na plamy
Nawet po praniu koszule i bluzki często mają żółtawe plamy na kołnierzu lub pod pachami. Abyś nadal czuła się komfortowo w swoich ulubionych ubraniach, a plamy potu i dezodorantu zniknęły, zaleca się kurację roztworem wodnym kwasu cytrynowego:
Namocz ubrania przez kilka godzin (10-15 g kwasu na litr wody), a następnie wypierz w pralce jak zwykle.
Uwaga: kwasek cytrynowy ma działanie wybielające i nadaje się tylko do białego prania!
Nieprzyjemne plamy z dezodorantu są powodowane głównie przez dezodoranty zawierające aluminium. Dlatego używaj produktów naturalnych i niezawierających aluminium!

5) Dla niebiańsko miękkiego prania
Miękkie pranie bez płynu do płukania? To możliwe! Wystarczy, że użyjesz kwasu cytrynowego, wody i ewentualnie olejku eterycznego, aby nadać praniu ładny zapach.
Jak to działa: rozpuść 5-6 łyżek kwasu cytrynowego w 1 litrze wody i dodaj 2 nakrętki takiej mikstury do przegródki na płyn do zmiękczania tkanin.
Uwaga: kwasek cytrynowy ma działanie wybielające i nadaje się tylko do białego prania!

6) Wyszczotkuj, spłucz, gotowe - pachnący środek do czyszczenia toalet!
To jest tak proste, jak się wydaje: rozprowadź około trzech łyżek kwasu cytrynowego w muszli klozetowej, pozostaw na chwilę. Następnie rozprowadź produkt dokładnie na ściankach toalety za pomocą szczotki klozetowej i dokładnie spłucz. Produkt całkowicie usuwa plamy z moczu, a dodatkowo nadaje odświeżający cytrynowy zapach.

Czystość i zrównoważony rozwój!
Dzięki tym wskazówkom możesz zaoszczędzić pieniądze na całej gamie drogich środków czyszczących i chemicznych dodatków czyszczących, a tym samym chronić swoje zdrowie, środowisko i portfel.
Daj szansę wszechstronnemu kwasowi cytrynowemu!

Przy okazji: kwasek cytrynowy jest używany nie tylko do czyszczenia - znajdziesz go również w wielu kosmetykach i żywności. Można go również użyć do zrobienia musujących perełek do kąpieli DIY, musujących napojów izotonicznych... i wielu innych. Ale to już inny temat...