Zmywarka - jak ją czyścić?

Zmywarka - jak ją czyścić?

Czy użył(a)byś talerza, który został umyty w wodzie pełnej starych resztek jedzenia, kamienia i nieprzyjemnych zapachów? Oto kilka wskazówek jak w naturalny i prawidłowy sposób czyścić zmywarkę.

Prawidłowe i regularne czyszczenie zmywarki jest bardzo ważne, ponieważ rzadko pojawiają się problemy, co za tym idzie nie musimy ciągle wydzwaniać po elektryka i tym samym oszczędzamy pieniądze. Ponadto właściwa i regularna konserwacja może przedłużyć żywotność urządzenia. Oto podstawowe zasady:

  • Oczyszczaj filtr zmywarki co najmniej raz na tydzień. Zazwyczaj znajduje się on w dolnej części urządzenia na środku. Wyjmij go i wypłucz pod bieżącą wodą, aż brud i resztki żywności zostaną usunięte. Można go również przetrzeć wilgotną gąbką i z odrobiną płynu do mycia naczyń. To gwarantuje, że otwory filtracyjne (przez które przepływa woda) pozostają czyste i nie są zatkane. Od czasu do czasu, by pozbyć się kamienia i brudu, należy filtr pozostawić na około godzinę w szklance z octem lub kwasem cytrynowym. Później wyczyścić gąbką, a uporczywe resztki usunąć najlepiej wykałaczką.

  • Co dwa miesiące powinno się włączyć pusty cykl o maksymalnej temperaturze 95 stopni. Jako "detergent" nadaje się litr czerwonego octu winnego, aby odtłuścić ściany, odpływ i rury. Gąbką nasączoną w occie, wytrzyj najpierw wnętrze, wtedy odpady żywnościowe i pozostałości mogą być usunięte i podczas cyklu wytrącone z urządzenia.

  • Jeśli umieścisz połowę świeżej cytryny wewnątrz zmywarki (najlepiej w pojemniku na sztućce), urządzenie zostanie podczas mycia zdezynfekowane i będzie miało przyjemny zapach.

  • Nie zapomnij o tym, by regularnie uzupełniać sól i płyn do czyszczenia. Pierwsza gwarantuje czystość urządzenia i zwalcza kamień, a drugi gwarantuje błyszczącą czystość podczas każdego mycia.

Nie zapominaj, że opłukanie naczyń jest bardzo ważne. W ten sposób można zapobiec gromadzeniu się zbyt dużej ilości resztek jedzenia w maszynie.

Należy pamiętać, że mycie naczyń w brudnej zmywarce to to samo, jak myć naczynia w zbiorniku z brudną, starą wodą.

Polecamy tylko przyjazne dla środowiska i ekologiczne środki czyszczące, by w ten sposób uniknąć zanieczyszczenia wód gruntowych.