Sprytne oszczędzanie energii w domu

Sprytne oszczędzanie energii w domu

Wszystko wokół nas staje się coraz droższe, a ceny energii rosną w zawrotnym tempie. Zmiany klimatu zachodzą szybko na naszych oczach. Wielu zastanawia się co mogę zrobić, aby wspomóc środowisko i zaoszczędzić prąd?
Dzięki naszym wskazówkom na oszczędzanie energii w gospodarstwie domowym dobrze przejdziesz przez kryzys energetyczny - i to z korzyścią dla środowiska i Twojego portfela!

1.) Sprytne pranie
Obecnie detergenty mają tak dobrą siłę piorącą, że można spokojnie obejść się bez prania wstępnego - zakładając trzy cykle prania w tygodniu, można łatwo zaoszczędzić do 35 kilogramów CO₂ i 15 euro rocznie. Co więcej:

  • Pralki wypełnione do połowy zużywają tyle samo wody i prądu, co pełne, dlatego zawsze napełniaj pralkę do pełna i jeśli to możliwe, wybieraj tryb Eco. Trwa on dłużej, ale zużywa mniej wody i prądu oraz osiąga takie same rezultaty, jak inne programy.
  • Możesz również skutecznie zmniejszyć zużycie energii, wybierając odpowiednią temperaturę prania: dzięki skutecznemu detergentowi lekko lub normalnie zabrudzone pranie będzie lśniąco czyste nawet w temperaturze prania 30 °C - 40 °C - a jeśli upierzesz w 40 °C zamiast w 60 °C, możesz oczekiwać oszczędności energii od 35 do 40 %!
  • Również w przypadku prania pościeli i ręczników w temperaturze 60°C zamiast 90°C można sporo zaoszczędzić, ponieważ cykle prania w temperaturze 60°C zużywają o połowę mniej energii elektrycznej niż cykle prania w temperaturze 90°C i w zupełności wystarczają do zapewnienia najlepszej higieny i czystości.
    Delikatne zmiany temperatury prania robią dużą różnicę!

    Na koniec specjalna wskazówka: Jeśli wstępnie potraktujesz uporczywe plamy na swoich ukochanych tekstyliach silnym, ekologicznym odplamiaczem, pozbędziesz się ich w ciągu zaledwie jednego cyklu prania i nie będziesz musiał prać ich ponownie.

2.) Mądre suszenie
Suszarka bębnowa to prawdziwy dar bogów, jednak przy tym prawdziwy pożeracz energii!

  • Dlatego suszenie prania w klasyczny sposób na suszarce do ubrań jest bardzo energooszczędne. Planuj pranie na tydzień z góry - to sprawi, że nie będziesz prać na ostatnią chwilę, a w efekcie korzystać z suszarki bębnowej.
  • Jeśli przed praniem wybierzesz porządne wirowanie Twoje ubrania będą jeszcze lepiej schły na powietrzu. Nie używając suszarki, można nie tylko zaoszczędzić do 385 kilogramów CO₂, ale także do 180 € rocznie.
  • Dla wszystkich tych, którzy nie mogą się obejść bez suszarki, mamy kilka dodatkowych wskazówek: przy zakupie wybierz w miarę możliwości suszarkę z pompą ciepła, ponieważ zużywa ona do 70% mniej prądu niż suszarka kondensacyjna. Zwróć też uwagę na klasę efektywności i wybierz klasę B lub wyższą. Podobnie jak w przypadku pralki, suszarkę należy włączać tylko wtedy, gdy jest w pełni załadowana.

    Sekretny trik, o którym nie wie wielu użytkowników suszarek bębnowych: Naturalne kulki do suszenia mogą być używane nawet przez tysiąc cykli suszenia. Wirują między praniem podczas suszenia, dzięki czemu powietrze może lepiej krążyć, a tym samym skracają czas suszenia nawet o 40% - to całkowicie naturalny sposób na zaoszczędzenie dużych ilości energii!

3.) Zmywanie naczyń - człowiek czy maszyna?
To, że ręczne mycie naczyń jest bardziej energooszczędne niż używanie zmywarki, jest powszechnym błędnym przekonaniem - jeśli nie opłuczesz wstępnie naczyń pod bieżącą wodą i w pełni załadujesz zmywarkę, to zmywarka jest faktycznie bardziej wydajna!

  • Dzięki odpowiednim tabletkom do zmywarki do mycia normalnie zabrudzonych naczyń wystarczy temperatura 30 °C - 50 °C! Ponieważ zmywarki zużywają najwięcej energii na podgrzewanie wody do płukania, już dzięki tej małej zmianie możesz zaoszczędzić energię.
  • Jeśli Twoja zmywarka ma tryb eko, zdecydowanie powinieneś z niego korzystać - trwa trochę dłużej, ale naprawdę się opłaca, jeśli chodzi o rachunki za prąd.
  • Wiele osób myśli o zmywarce jako o miejscu czystości. Jednak kamień, jedzenie i tłuszcz szybko gromadzą się w urządzeniu, co jest nie tylko niehigieniczne, ale również zmniejsza wydajność zmywarki. Można temu skutecznie przeciwdziałać, stosując regularnie środki do czyszczenia maszyn.
  • Sitko na resztki może stać się również prawdziwym pogromcą prądu! Jeśli zbierze się tam zbyt wiele resztek jedzenia, może się zatkać, powodując, że zmywarka zużyje więcej energii na wypompowanie wody. Również w tym przypadku dzięki regularnemu czyszczeniu można zaoszczędzić sporo prądu i sprawić, że urządzenie znów będzie lśniło czystością.

4.) Moc regularnego odkamieniania
Każdego dnia korzystamy z wielu urządzeń domowych: ekspres do kawy ożywia nas o poranku, zmywarka wykonuje za nas wiele nieprzyjemnych prac, natomiast dzięki pralce i żelazku możemy nosić zadbane ubrania. Choć wszyscy wiemy, że te praktyczne urządzenia powinny być regularnie odkamieniane, to ręka na sercu - kto tak naprawdę tego przestrzega...?
Jeśli jednak chcesz oszczędzać energię, ta prosta zmiana może Ci pomóc. Użyj naturalnych odkamieniaczy i przywróć swoim urządzeniom świetność i blask.

Dodatkowa wskazówka dotycząca oszczędzania energii: gotowanie wody w (odkamienionym ;) ) czajniku jest bardziej wydajne niż gotowanie jej na kuchence elektrycznej!

5.) Najlepsza przyjaciółka człowieka - lodówka
Większość lodówek jest ustawiona na znacznie niższą temperaturę niż powinna - w zasadzie w większości lodówek ustawienie 1 lub 2 jest całkowicie wystarczające do schłodzenia żywności. Odpowiednio przechowując żywność, na przykład w przyjaznych dla środowiska owijkach z woskiem pszczelim i wybierając odpowiednią komorę, możesz w pełni wykorzystać potencjał swojej lodówki:

  • Górna komora najlepiej nadaje się do przechowywania sera, resztek jedzenia i surowej szynki w temperaturze około 8 °C.
  • Środkowa komora ma około 5 °C, dlatego produkty mleczne, takie jak jogurt, twaróg i mleko, czują się tu szczególnie dobrze.
  • Najniższa komora jest najzimniejsza i wynosi około 2 °C, dlatego należy tu przechowywać ryby, mięso i inne łatwo psujące się produkty.
  • Komory na świeżą żywność, które są oddzielone od pozostałych komór szybą, mają temperaturę około 8 °C, więc najlepiej nadają się do owoców, takich jak jagody i wiśnie oraz warzyw, takich jak sałaty, grzyby i marchew.
  • Aby utrzymać właściwą temperaturę, pozwól gorącym potrawom ostygnąć przed włożeniem ich do lodówki - ponowne schłodzenie zużywa niepotrzebnie energię, a także powoduje skraplanie się pary wodnej.
  • Należy również regularnie rozmrażać komorę zamrażarki, ponieważ nadmiar lodu zwiększa zużycie energii elektrycznej, a komora zamrażarki może pracować znacznie wydajniej bez nadmiaru lodu. Możesz połączyć to z czyszczeniem lodówki, aby zapewnić żywności jak najlepsze warunki przechowywania.

Często nawet małe zmiany mają duży wpływ - jeśli wdrożysz nasze wskazówki dotyczące oszczędzania energii, możesz nie tylko nieco zmniejszyć obciążenie środowiska, ale także obniżyć swoje rachunki!